Top Menu

Authors Index


Monday 9th of November 10:00-12:00 13:20-15:20 15:40-17:40
Tuesday 10th of November 10:30-12:30 13:50-15:30 15:50-17:30
Wednesday 11th of November 13:00-15:00 15:20-17:20
Thursday 12th of November 09:00-10:40 11:00-12:40 14:00-16:00 16:20-18:00

Monday 9th of November, 10:00-11:40           

Room1+2:301

TS-1

Transportation Electrification A

TT20-01  

 Chairs: Ivo Dolezel, Mahmoud Alahmad

Room03:303

TS-2

Advancing Electric Vehicle Technologies

SS07-01  

 Chairs: Chunhua Liu, Zhen Zhang

Room04:304

TS-3

Biomimetics and Intelligent Robotics

SS09-01  

 Chairs: Maki K. Habib, Keigo Watanabe, Fusaomi Nagata

Room05:311

TS-4

Real-Time Simulation and Hardware-In-The-Loop Validation Methods for Power and Energy Systems

SS11-01  

 Chairs: Georg Lauss, Thomas Strasser

Room06:312

TS-5

Advanced Power Electronics for Power Quality Improvement in Distributed Systems

SS22-01  

 Chairs: Hadi Y. Kanaan, Kamal Al-Haddad

Room07:313

TS-6

Electrical Machines and Drives for Electric and Hybrid Vehicles

SS31-01  

 Chairs: Christopher H. T. Lee, T. W. Ching

Room08:314

TS-7

Vehicle Intelligence for Proactive Assistance

SS34-01  

 Chairs: Takahiro Wada, Hiroyuki Okuda

Room09:315

TS-8

Power Electronics and Control I

TT07-01  

 Chairs: Jose M. Sosa, Jose Rodriguez

Room10:411

TS-9

Real-World Haptics Based on Motion Control Technology

SS41-01  

 Chairs: Seiichiro Katsura, Chowarit Mitsantisuk

Room11:412

TS-10

Dynamic Wireless Charging for Electric Transportation

SS44-01  

 Chairs: Giuseppe Buja, Akshay Kumar Rathore

Room12:413

TS-11

Design and Modeling Aspects of Electrical Machines and Actuators

TT04-17  

 Chairs: Andrea Cavagnino, Khairul Salleh Mohamed Sahari

Room13:414

TS-12

DC-DC Converters I

TT01-01  

 Chairs: Dorin Neacsu, Alberto Castellazzi

Room14:415

TS-13

High voltage and Multilevel Converters

TT01-02  

 Chairs: K Gopakumar, Nina Roscoe

Room15:416

TS-14

Power Electronics I

TT01-03  

 Chairs: Praveen Jain, Yongheng Yang

Room16:417

TS-15

Power Systems I

TT03-01  

 Chairs: Zhenyu Lv, Jonathan Andrea

Room17:418

TS-16

Bilateral Control

TT06-01  

 Chairs: Kenji Natori, Ugur Tumerdem

Room18:419

TS-17

Energy Storage Systems I

TT17-02  

 Chairs: Federico Baronti, Mo-Yuen Chow

Monday 9th of November, 13:20-15:20           

Room11:412

TS-18

Induction Machine Drives I

TT04-01  

 Chairs: Muneaki Ishida, Hajime Kubo

Room12:413

TS-19

Modeling in Storage Systems

TT17-01  

 Chairs: Chengbin Ma, Mohd Junaidi Abdul Aziz

Room13:414

TS-20

Signal and Image Processing I

TT12-01  

 Chairs: Takahiro Yakoh, Abhisek Ukil

Room14:415

TS-21

Transportation Electrification I

TT08-01  

 Chairs: Fei Gao, Keiichiro Kondo

Room15:416

TS-22

Mechatronics Control I

TT05-01  

 Chairs: Talha Boz, Wenyu Liang

Room16:417

TS-23

Renewable Energy Applications I

TT02-01  

 Chairs: Noriko Kawakami, Hanzhou Liu

Room17:418

TS-24

Interfacing and control of Renewable Energy Generation I

TT02-02  

 Chairs: Thanh Trung Do, Zhirong Xu

Room18:419

TS-25

DC-DC Converters II

TT01-04  

 Chairs: Haitham Abu-Rub, Alberto Castellazzi

Monday 9th of November, 15:40-17:40           

Room11:412

TS-26

Electrical Machine Winding Issues

TT04-02  

 Chairs: Ayman Abdel-Khalik, Aldo Boglietti

Room12:413

TS-27

Sliding Mode Control

TT07-02  

 Chairs: Juntao Fei, Yanmin Wang

Room13:414

TS-28

Transportation Electrification B

TT20-02  

 Chairs: Shin-Ichi Hamasaki, Akram M

Room14:415

TS-29

Transportation Electrification II

TT08-02  

 Chairs: Hiroshi Fujimoto, Takahiro Nozaki

Room15:416

TS-30

Mechatronics I

TT05-02  

 Chairs: Masayoshi Wada, Peng Yao

Room16:417

TS-31

Renewable Energy Applications II

TT02-03  

 Chairs: Li Hong Idris Lim, Kazutaka Itako

Room17:418

TS-32

Interfacing and control of Renewable Energy Generation II

TT02-04  

 Chairs: R. Blasco-Gimenez, Sousuke Nakamura

Room18:419

TS-33

Control Applications I

TT07-03  

 Chairs: Alessandro Giustiniani, Kazuhiro Tsuruta

Tuesday 10th of November, 10:30-12:30           

Room03:303

TS-34

Induction Heating Systems

SS08-01  

 Chairs: Oscar Lucia, Tomokazu Mishima, Claudio Carretero

Room04:304

TS-35

Signal, Image Processing and Pattern Recognition Techniques for Electric Machine Fault Diagnosis

SS13-01  

 Chairs: Jose Antonino-Daviu, Hubert Razik

Room05:311

TS-36

Advanced Control of Robotic Systems

SS19-01  

 Chairs: Michael Ruderman, Seiichiro Katsura

Room06:312

TS-37

Time-delay Systems

SS30-01  

 Chairs: Qing-Long Han, Yutaka Uchimura

Room07:313

TS-38

Conversion and Control of Photovoltaic Energy Systems I

SS25-01  

 Chairs: Samir Kouro, Jaime Zapata

Room08:314

TS-39

New Trends in Education Regarding Cyber-Physical Systems and Industrial Agents

SS39-01  

 Chairs: Joao Martins, Armando Colombo

Room09:315

TS-40

Wireless and Cloud Systems for Industrial Sensing Applications

SS40-01  

 Chairs: Kim Fung Tsang, Gerhard P. Hancke

Room10:411

TS-41

Wireless Power Transfer - Analysis and Evaluation

SS06-01  

 Chairs: Zhen Zhang, Chunhua Liu

Room11:412

TS-42

Resonant Power Converters Topologies, Control Techniques And Applications

SS45-01  

 Chairs: Maria Teresa Outeiro, Giuseppe Buja

Room12:413

TS-43

Nonlinear Control Applications

SS47-01  

 Chairs: S.M. Muyeen, Mohamed Benbouzid

Room13:414

TS-44

Sensors and Measurement Technology

TT09-01  

 Chairs: Martin Zlatanski,, Stoyan Nihtianov

Room14:415

TS-45

Power Electronics and Control II

TT01-05  

 Chairs: K. I. Hwu, Drazen Dujic

Room15:416

TS-46

Power Electronics II

TT01-06  

 Chairs: Concettina Buccella, Ehsan Jamshidpour

Room16:417

TS-47

Power Systems II

TT03-02  

 Chairs: Fan Yang, Muhammad Shafiq

Room17:418

TS-48

Motion Control I

TT06-02  

 Chairs: Naoki Motoi, Chowarit Mitsantisuk

Room18:419

TS-49

Identification and Control

TT07-04  

 Chairs: Lixian Zhang, Xue Du

Tuesday 10th of November, 13:50-15:30           

Room01:301

TS-50

Loss Modeling in Electrical Machines and Drives

TT04-03  

 Chairs: Pascal Maussion, Kaoru Inoue

Room02:302

TS-51

Fault Diagnosis and Condition Monitor Issues

TT04-04  

 Chairs: Shih-Chin Yang, Thomas Wolbank

Room03:303

TS-52

Wireless Power Transfer - Advanced Control and Optimization

SS06-02  

 Chairs: Zhen Zhang, Chunhua Liu

Room04:304

TS-53

Computational Intelligence I

TT12-02  

 Chairs: Naoyuki Kubota , Shinji Doki

Room05:311

TS-54

Smart Sensors for the Future “Internet of Things”

SS12-01  

 Chairs: Ridha Ben-Mrad, Stoyan Nihtianov, Antonio Luque

Room06:312

TS-55

Power Electronics and Energy System I

TT21-01  

 Chairs: Gerasimos Rigatos, Ausias Garrigos

Room07:313

TS-56

Biomedical Applications of Industrial Electronics

SS17-01  

 Chairs: Oscar Lucia, Toshio Fukuda, Carlo Cecati

Room08:314

TS-57

Engineering Paradigms for Automated Facilities

SS29-01  

 Chairs: Matthias Foehr, Paulo Leitao

Room09:315

TS-58

Intelligent Robotic Control and Motion Planning I

SS33-01  

 Chairs: Xu Jianxin, Ren Qinyuan

Room10:411

TS-59

Mechatronics Application

TT21-03  

 Chairs: Kimiko Motonaka, Dominik Luczak

Room11:412

TS-60

Robotics

TT05-03  

 Chairs: Khairul Salleh Mohamed Sahari, Naoki Motoi

Room12:413

TS-61

EMC and Industrial Communication

TT13-01  

 Chairs: Shinobu Ishigami, Norimitsu Ichikawa

Room13:414

TS-62

Nonlinear Control in Power Electronics

TT01-07  

 Chairs: Hui Ma, Nobuo Satoh

Room14:415

TS-63

Power Electronic Converters I

TT01-08  

 Chairs: Yuki Yokokura, Miguel Sosa

Room15:416

TS-64

Power Electronics and Electrical Machines

TT01-09  

 Chairs: Hiralal Suryavanshi, Xiaohua Jiang

Room16:417

TS-65

Power Electronics Applications I

TT01-10  

 Chairs: Hiroshi Tadano, Drazen Dujic

Room17:418

TS-66

Power Electronics III

TT01-11  

 Chairs: Hasan Komurcugil, Tomokazu Mishima

Room18:419

TS-67

Renewable Energy Applications III

TT02-05  

 Chairs: Hamid Reza Karimi, Christos Ioakeimidi

Tuesday 10th of November, 15:50-17:30           

Room01:301

TS-68

Experimental-based Considerations on Electrical Machines and Drives

TT04-05  

 Chairs: Andrea Cavagnino, Gerd Bramerdorfer

Room02:302

TS-69

Special Machines and Related Control I

TT04-06  

 Chairs: Marco Trapanese, Sheng-Ming Yang

Room03:303

TS-70

Wireless Power Transfer - Emerging Applications

SS06-03  

 Chairs: Zhen Zhang, Chunhua Liu

Room04:304

TS-71

Information Technology for Smart Grids

SS10-01  

 Chairs: Thomas Strasser, Sebastian Rohjans

Room05:311

TS-72

Educational aspects in Electrical and Electronic Engineering

SS14-01  

 Chairs: Jose Antonino-Daviu, Larisa Dunai

Room06:312

TS-73

Big Data Analytics for Industrial Informatics

SS01-01  

 Chairs: Elizabeth Chang, Paulo Leitao, Farookh Khadeer Hussain

Room07:313

TS-74

Matrix Converters

SS27-01  

 Chairs: Patrick Wheeler, Jun-Ichi Itoh

Room08:314

TS-75

Bio-Signal and Multimedia Signal Processing

SS35-01  

 Chairs: Yasue Mitsukura, Aleksander Malinowski

Room09:315

TS-76

Special Session on Intelligent Robotic Control and Motion Planning II

SS33-02  

 Chairs: Xu Jianxin, Ren Qinyuan

Room10:411

TS-77

Control Strategies for Multilevel Inverters

SS24-01  

 Chairs: Sergio Vazquez, Samir Kouro

Room12:413

TS-79

Industrial Informatics I

TT13-02  

 Chairs: Cheng Pang, Vyatkin Valeriy

Room13:414

TS-80

Power Electronics Applications II

TT01-12  

 Chairs: Chung Choo Chung, Hirohito Funato

Room14:415

TS-81

Power Electronic Converters and Control

TT01-13  

 Chairs: Rodrigo Padilha Vieira, Hubert Razik

Room15:416

TS-82

Power Electronic Converters II

TT01-14  

 Chairs: Sertac Bayhan, Keiju Matsui

Room16:417

TS-83

Power Electronics IV

TT01-15  

 Chairs: Atsushi Nakata, Stone Cheng

Room17:418

TS-84

Modulation and Control Strategies for Power Electronics I

TT01-16  

 Chairs: Jan Michalik, Akshay K. Rathore

Room18:419

TS-85

Renewable Energy Applications IV

TT02-06  

 Chairs: Miloud Rezkallah, Kanzumba Kusakana

Wednesday 11th of November, 13:00-14:40           

Room01:301

TS-86

Induction Machine Drives II

TT04-07  

 Chairs: Yasutaka Fujimoto, Ankita Dwivedi

Room02:302

TS-87

Energy Storage Systems II

TT17-03  

 Chairs: Federico Baronti, Guishi Wang

Room03:303

TS-88

Robotics in The Modern Age I

SS05-01  

 Chairs: Hitoshi Kino, Kenji Tahara

Room04:304

TS-89

Fault Detection, Diagnostics and Prognostics in Electromechanical Devices

SS15-01  

 Chairs: Omid Geramifard, Jian-Xin Xu

Room05:311

TS-90

Multilevel Converters for Renewable Energy Systems I

SS21-01  

 Chairs: Hadi Y. Kanaan, Kamal Al-Haddad

Room06:312

TS-91

Vision Sensing and Data Processing for Human Assistive Systems I

SS23-01  

 Chairs: Sota Shimizu, Hiroshi Igarashi

Room07:313

TS-92

Renweable Energy Harvesting Technique for Future Energy Systems

SS32-01  

 Chairs: Wenlong Li, T. W. Ching

Room08:314

TS-93

Advanced Motion Control for Mechatronic Systems I

SS28-01  

 Chairs: Makoto Iwasaki, Hiroshi Fujimoto

Room09:315

TS-94

Human Support and Monitoring Technology on Human Factors - System Design -

SS37-01  

 Chairs: Kang-Hyun Jo, Yohei Tomita

Room10:411

TS-95

Modulation Techniques for Multilevel Converters

SS24-02  

 Chairs: Sergio Vazquez, Samir Kouro

Room11:412

TS-96

Fault Diagnosis in PE&D

SS42-01  

 Chairs: Antonio Joao Marques Cardoso, Thomas Wolbank

Room12:413

TS-97

Multiphase Converter Control and Parameter Identification

SS16-01  

 Chairs: Emil Levi, Hand Seng Che

Room13:414

TS-98

Distributed Networked Systems I

SS18-01  

 Chairs: Qing-Long Han, Chen Peng

Room14:415

TS-99

DC-DC Converters III

TT01-17  

 Chairs: Rajesh Gupta, Ahmed Aboushady

Room15:416

TS-100

Modeling and Simulation in Power Electronics I

TT01-18  

 Chairs: K. I. Hwu, Kodjo Agbossou

Room16:417

TS-101

Power Systems III

TT03-03  

 Chairs: Andrea Benigni, Xinghuo Yu

Room17:418

TS-102

Computer and Control Systems

TT07-05  

 Chairs: Chih-Hong Lin, Akihiko Kawashima

Room18:419

TS-103

Nonlinera System Control

TT07-06  

 Chairs: Chung Choo Chung, Marcin Kaminski

Wednesday 11th of November, 15:20-17:20           

Room01:301

TS-104

Control of IPM Synchronous Motors

TT04-08  

 Chairs: Gilbert Foo, Tian-Hua Liu

Room02:302

TS-105

Building Automation ? Solving the Complexity Challenges

SS43-01  

 Chairs: Jan Haase, Joern Ploennigs

Room03:303

TS-106

Robotics in The Modern Age II

SS05-02  

 Chairs: Tomonori Kato, Tetsuya Morizono

Room04:304

TS-107

Real-Time Control and Diagnostic for Hybrid Energy Systems

SS26-01  

 Chairs: Elena Breaz, Arnaud Gaillard

Room05:311

TS-108

Multilevel Converters for Renewable Energy Systems II

SS21-02  

 Chairs: Hadi Y. Kanaan, Kamal Al-Haddad

Room06:312

TS-109

Vision Sensing and Data Processing for Human Assistive Systems II

SS23-02  

 Chairs: Sota Shimizu, Naoki Oda

Room07:313

TS-110

Conversion and Control of Photovoltaic Energy Systems II

SS25-02  

 Chairs: Samir Kouro, Jaime Zapata

Room08:314

TS-111

Advanced Motion Control for Mechatronic Systems II

SS28-02  

 Chairs: Roberto Oboe, Toshiaki Tsuji

Room09:315

TS-112

Human Support and Monitoring Technology on Human Factors - Motion and Behavior -

SS37-02  

 Chairs: Mihoko Niitsuma, Koji Makino

Room10:411

TS-113

Modular Multilevel Converters

SS24-03  

 Chairs: Sergio Vazquez, Samir Kouro

Room11:412

TS-114

Fault Tolerance in PE&D

SS42-02  

 Chairs: Antonio Joao Marques Cardoso, Thomas Wolbank

Room12:413

TS-115

Utilisation of Additional Degrees of Freedom in Multiphase Drives

SS16-02  

 Chairs: Federico Barrero, Franck Scuiller

Room13:414

TS-116

Distributed Networked Systems II

SS18-02  

 Chairs: Qing-Long Han, Chen Peng

Room14:415

TS-117

Transportation Electrification III

TT08-03  

 Chairs: Giuseppe Buja, Kundan Kumar

Room15:416

TS-118

Power Systems IV

TT03-04  

 Chairs: Fan Yang, Kenji Natori

Room16:417

TS-119

Interfacing and control of Renewable Energy Generation III

TT02-07  

 Chairs: Dao Zhou, Marco Trapanese

Room17:418

TS-120

Interfacing and control of Renewable Energy Generation IV

TT02-08  

 Chairs: Zhixiang Zou, Francisco Kleber A. Lima

Room18:419

TS-121

Robust Control

TT07-07  

 Chairs: Chung Choo Chung, Yukinori Nakamura

Thursday 12th of November, 9:00-10:40           

Room01:301

TS-122

High-speed Electrical Machines

TT04-09  

 Chairs: Michele Degano, Puvan Arumugam

Room02:302

TS-123

Loss Minimization Control and Efficiency Optimization

TT04-10  

 Chairs: Mustapha Debbou, Hajime Kubo

Room03:303

TS-124

Special Machines and Related Control II

TT04-11  

 Chairs: Michael Ruderman, Sheng-Ming Yang

Room04:304

TS-125

Energy Applications

TT21-02  

 Chairs: Ausias Garrigos, Lidan Zhou

Room05:311

TS-126

Signal and Image Processing II

TT12-03  

 Chairs: Thomas Schlegl, Masayoshi Nakamoto

Room06:312

TS-127

Renewable Energy Applications V

TT02-09  

 Chairs: Nimrod Vazquez, Jongwon Shin

Room07:313

TS-128

Power Systems V

TT03-05  

 Chairs: Rajendra Kumar Pandey, Joao Martins

Room08:314

TS-129

Information and Communication Technology for Smart Energy Applications

SS46-01  

 Chairs: Peter Palensky , Hiroaki Nishi

Room09:315

TS-130

Smart Transparent Actuation Systems

SS38-01  

 Chairs: Kyougnchul Kong, Hiroshi Fujimoto

Room13:414

TS-131

Applications in Power Electronic Converters I

TT01-19  

 Chairs: Hadi Kanaan, Hirohito Funato

Room14:415

TS-132

Power Electronic Converters III

TT01-20  

 Chairs: Subrata Banerjee, Kan Akatsu

Room15:416

TS-133

Modulation and Control Strategies for Power Electronics II

TT01-21  

 Chairs: Hao Ma, Sousuke Nakamura

Room16:417

TS-134

Matrix Converters

TT01-22  

 Chairs: Haitham Abu-Rub, Tsuyoshi Hanamoto

Room17:418

TS-135

Power Electronics V

TT01-23  

 Chairs: Martin Novak, Nobuo Satoh

Thursday 12th of November, 11:00-12:20           

Room01:301

TS-137

Modeling and Design of IPM Synchronous Motors

TT04-12  

 Chairs: Michele Degano, Toshimasa Miyazaki

Room02:302

TS-138

Design Issues of Permanent Magnet Machines

TT04-13  

 Chairs: Hanzhou Liu, B. G. Fernandes

Room03:303

TS-139

Control Solutions for Permanent Magnet Machines I

TT04-14  

 Chairs: Wei Xu, Turker Turker

Room04:304

TS-140

Electrical Drive Applications I

TT04-15  

 Chairs: H. T. Yang, Radu Bojoi

Room05:311

TS-141

Industrial Informatics II

TT13-03  

 Chairs: Wenbin Dai, Wei Wu

Room08:314

TS-144

Power Electronics and Energy System II

TT21-04  

 Chairs: Afshin Izadian, Ausias Garrigos

Room09:315

TS-145

Modeling and Control

TT07-08  

 Chairs: Shen Yin, Sho Sakaino

Room13:414

TS-146

Applications in Power Electronic Converters II

TT01-25  

 Chairs: Hitoshi Haga, Oleksandr Husev

Room14:415

TS-147

Power Electronic Converters IV

TT01-26  

 Chairs: Jose Rodriguez, Bo Zhang

Room15:416

TS-148

Modulation and Control Strategies for Power Electronics III

TT01-27  

 Chairs: Pat Wheeler, Fei Gao

Room16:417

TS-149

Interfacing and Control of Renewable Energy Generation

TT01-28  

 Chairs: Ambrish Chandra, Longcheng Tan

Room17:418

TS-150

Power Electronics VI

TT01-29  

 Chairs: Chun-An Cheng, Arnaud Gaillard

Room18:419

TS-151

Modeling in Power Electric Converters

TT01-30  

 Chairs: Mohamed Boutoubat, Hadi Kanaan

Thursday 12th of November, 14:00-16:00           

Room01:301

TS-152

Sensorless Methods in Electrical Machines

TT04-16  

 Chairs: Fabio Lima, Hiroki Goto

Room02:302

TS-153

Transportation Electrification C

TT20-03  

 Chairs: Zhihui Chen, Oscar Lucia

Room03:303

TS-154

Industrial Application

TT13-04  

 Chairs: Sheng Huang, Luca Ferrarini

Room04:304

TS-155

Energy Storage Systems III

TT17-04  

 Chairs: Mo-Yuen Chow , Chengbin Ma

Room05:311

TS-156

Interfacing and control of Renewable Energy Generation V

TT02-11  

 Chairs: R. Blasco-Gimenez, Gerardo Escobar

Room06:312

TS-157

Power Electronics in Renewable Energy Systems

TT02-12  

 Chairs: Enrico Concettoni, Nimrod Vazquez

Room07:313

TS-158

Power Systems VI

TT03-07  

 Chairs: Shin-Ichi Hamasaki, Priyesh Jagdishchandra Chauhan

Room08:314

TS-159

Mechatronics II

TT05-05  

 Chairs: Yasuhiro Kakinuma, Xingguo Lu

Room09:315

TS-160

Control Applications II

TT07-09  

 Chairs: Anurak Jansri, Anh-Tu Nguyen

Room13:414

TS-161

Power Electronics VII

TT01-31  

 Chairs: Kapil Jha, Marco Bellini

Room14:415

TS-162

Human Support and Monitoring Technology on Human Factors - Perception and Cognition -

SS37-03  

 Chairs: Satoshi Suzuki, Sho Yokota

Room15:416

TS-163

Computational Intelligence II

TT12-04  

 Chairs: Juan Pablo Serrano-Rubio, Christos Ioakeimidis

Room16:417

TS-164

Assistive and Rehabilitation Systems

TT10-01  

 Chairs: Peter Xu, Tomoyuki Shimono

Room17:418

TS-165

Electronic System on Chip and Real Time Embedded Control

TT11-01  

 Chairs: Marc Perron, Eric Monmasson

Room18:419

TS-166

Information Processing and Its Applications

TT14-01  

 Chairs: Thilo Sauter, Stamatis Karnouskos

Thursday 12th of November, 16:20-17:40           

Room01:301

TS-167

Electrical Drive Applications II

TT04-18  

 Chairs: Constantinos Sourkounis, Radu Bojoi

Room02:302

TS-168

Control Solutions in Electrical Drives

TT04-19  

 Chairs: Alessandro Serpi, Piotr Serkies

Room03:303

TS-169

Control Solutions for Permanent Magnet Machines II

TT04-20  

 Chairs: Tian-Hua Liu, Frederik De Belie

Room04:304

TS-170

Motion Control II

TT06-03  

 Chairs: Yuki Yokokura, Eiichi Saito

Room05:311

TS-171

Signal Processing Applications

TT21-05  

 Chairs: Seta Bogosyan, Vicente Climente-Alarcon

Room06:312

TS-172

Distributed Systems

TT21-06  

 Chairs: Amjad Anvari-Moghaddam, Rodrigo Teixeira Pinto

Room08:314

TS-174

Mechatronics Control II

TT05-06  

 Chairs: Xingguo Lu, Tatsuya Kato

Room14:415

TS-177

Power Electronics and Power Quality

TT01-32  

 Chairs: Jingjing Huang, Vinod Khadkikar

Room16:417

TS-179

Power Electronic Converters V

TT01-34  

 Chairs: Drazen Dujic, Sho Sakaino

Room17:418

TS-180

Modeling and Simulation in Power Electronics II

TT01-35  

 Chairs: Oscar Lucia, Maria Teresa Outeiro

Room18:419

TS-181

Power Electronics Applications III

TT01-36  

 Chairs: Toshimasa Miyazaki, Marco Bellini